Examples with solutions for The Commutative property: By multiplication only

Exercise #1

555222=? 5\cdot5\cdot5\cdot2\cdot2\cdot2=?

Video Solution

Step-by-Step Solution

We use the substitution property and organize the exercise in the following order:

5×2×5×2×5×2= 5\times2\times5\times2\times5\times2=

We place parentheses in the exercise:

(5×2)×(5×2)×(5×2)= (5\times2)\times(5\times2)\times(5\times2)=

We solve from left to right:

10×10×10= 10\times10\times10=

(10×10)×10= (10\times10)\times10=

100×10=1000 100\times10=1000

Answer

1000

Exercise #2

Solve the following problem:

15×2×8= 15\times2\times8=

Video Solution

Step-by-Step Solution

Since the exercise involves only multiplication, we will use the commutative property to simplify the calculation:

2×15×8= 2\times15\times8=

Now let's solve the multiplication on the right:

15×8=120 15\times8=120

We obtain the following expression:

2×120=240 2\times120=240

Answer

240 240

Exercise #3

5172=? 5\cdot17\cdot2=\text{?}

Video Solution

Step-by-Step Solution

According to the rules of the order of arithmetic operations, in an exercise where there is only one multiplication operation, the order of the numbers can be changed.

Hence we can rearrange the exercise to obtain a round number that will help us later in the solution:

5×2×17= 5\times2\times17=

Now we solve the exercise from left to right:

5×2=10 5\times2=10

10×17=170 10\times17=170

Answer

170

Exercise #4

Solve the following exercise:

5×17×2= 5\times17\times2=

Video Solution

Step-by-Step Solution

Given that the exercise involves only multiplication, we will use the commutative property in order to simplify the calculation:

5×2×17= 5\times2\times17=

Let's solve the problem from left to right:

5×2=10 5\times2=10

10×17=170 10\times17=170

Answer

170 170

Exercise #5

Solve the following exercise:

10×103×10= ? 10\times103\times10=\text{ ?}

Video Solution

Step-by-Step Solution

Since the exercise involves only multiplication, we can use the commutative property in order to simplify the calculation:

10×10×103= 10\times10\times103=

Now let's solve the exercise from left to right:

10×10=100 10\times10=100

100×103=10,300 100\times103=10,300

Answer

10,300 10,300

Exercise #6

Solve the following problem:

18×2×10= 18\times2\times10=

Video Solution

Step-by-Step Solution

Since the exercise involves only multiplication, we will use the commutative property to simplify the calculation:

2×18×10= 2\times18\times10=

Now let's solve the multiplication on the left:

18×10=180 18\times10=180

We should obtain the following exercise:

2×180=360 2\times180=360

Answer

360 360

Exercise #7

Solve the following exercise:

4×26×25= 4\times26\times25=

Video Solution

Step-by-Step Solution

Since the exercise involves only multiplication, we will use the commutative property to simplify the calculation:

4×25×26= 4\times25\times26=

We will solve the exercise from left to right:

4×25=100 4\times25=100

100×26=2,600 100\times26=2,600

Answer

2,600 2,600

Exercise #8

Solve the following exercise:

2×18×5= 2\times18\times5=

Video Solution

Step-by-Step Solution

Given that the exercise involves only multiplication, we will use the commutative property in order to simplify the calculation:

2×5×18= 2\times5\times18=

Let's solve the exercise from left to right:

2×5=10 2\times5=10

10×18=180 10\times18=180

Answer

180 180

Exercise #9

1295=? 12\cdot9\cdot5=\text{?}

Video Solution

Step-by-Step Solution

According to the rules of the order of operations, since the exercise only involves multiplication, the order of the numbers can be changed.

We organize the exercise in such a way that we get a round number as a result of multiplying the first two numbers:

12×5×9= 12\times5\times9=

We solve the exercise from left to right:

12×5=60 12\times5=60

60×9=540 60\times9=540

Answer

540

Exercise #10

57136=? 5\cdot7\cdot13\cdot6=\text{?}

Video Solution

Step-by-Step Solution

According to the rules of the order of operations, since the exercise only involves multiplication, you can swap the order of the numbers.

We rearrange the numbers to create pairs of multiplication exercises, which will then give us a simpler equation:

7×13×5×6=(7×13)×(5×6) 7\times13\times5\times6=(7\times13)\times(5\times6)

We solve the exercises in parentheses:

91×30=2730 91\times30=2730

Answer

2730