Examples with solutions for The Distributive Property for 7th Grade: Applying the formula

Exercise #1

Solve the following equation:

(12+8)÷4= (12 + 8) \div 4 =

Step-by-Step Solution

To solve the equation, follow these steps:

1. Start by solving the expression inside the parentheses: 12+8 12 + 8 .

2. Calculate 12+8 12 + 8 to get 20 20 .

3. Now divide the result by 4: 20÷4 20 \div 4 .

4. Calculate 20÷4 20 \div 4 to get 5 5 .

Therefore, the final answer is 5 5 .

Answer

5 5

Exercise #2

Solve the following equation:

(5010)×2= (50-10) \times 2 =

Step-by-Step Solution

To solve the equation, follow these steps:

1. Start with the expression inside the parentheses: 5010 50 - 10 .

2. Calculate 5010 50 - 10 to get 40 40 .

3. Now multiply the result by 2: 40×2 40 \times 2 .

4. Calculate 40×2 40 \times 2 to get 80 80 .

Therefore, the final answer is 80 80 .

Answer

80 80

Exercise #3

480×3= 480\times3=

Video Solution

Step-by-Step Solution

In order to simplify the resolution process, we begin by breaking down the number 480 into a smaller addition exercise:

(400+80)×3= (400+80)\times3=

We then multiply each of the terms within the parentheses by 3:

(400×3)+(80×3)= (400\times3)+(80\times3)=

Lastly we solve the exercises inside the parentheses and obtain the following:

1200+240=1440 1200+240=1440

Answer

1440

Exercise #4

74×8= 74\times8=

Video Solution

Step-by-Step Solution

In order to simplify the resolution process, we begin by breaking down the number 74 into a smaller addition exercise.

It is easier to choose round whole numbers, hence the following calculation:

(70+4)×8= (70+4)\times8=

We then multiply each of the terms within the parentheses by 8:

(8×70)+(8×4)= (8\times70)+(8\times4)=

Lastly we solve the exercises within the parentheses:

560+32=592 560+32=592

Answer

592

Exercise #5

Solve the following problem:

13×8= 13\times8=

Video Solution

Step-by-Step Solution

Apply the distributive property of multiplication in order to break down the number 13 into a subtraction exercise with smaller numbers. This allows us to work with smaller numbers and ultimately simplify the operation

Reminder - The distributive property of multiplication actually allows us to break down the larger term in the multiplication exercise into a sum or difference of smaller numbers, which makes the multiplication operation easier and gives us the ability to solve the exercise even without a calculator

13×(102)= 13\times(10-2)=

Apply the distributive property formula a(b+c)=ab+ac a(b+c)=ab+ac

13×1013×2= 13\times10-13\times2=

Proceed to solve the problem according to the order of operations

13026= 130-26=

Therefore the answer is option D - 104.

Shown below are the various stages of the solution:

13×8=13×(102)=13×1013×2=13026=104 13\times8=13\times(10-2)=13\times10-13\times2=130-26=104

Answer

104 104

Exercise #6

Solve the following problem:

187×(85)= 187\times(8-5)=

Video Solution

Step-by-Step Solution

Apply the distributive property and proceed to multiply each term inside of the parentheses by 187:

187×8187×5= 187\times8-187\times5=

Solve the first multiplication problem vertically, making sure to solve it in the correct order (ones multiplied by ones, ones multiplied by tens, ones multiplied by hundreds )

187×8 187\\\times8

We should obtain the following result: 1496

Proceed to solve the second multiplication problem vertically, once again making sure to solve it in the correct order (ones multiplied by ones, ones multiplied by tens, ones multiplied by hundreds )

187×5 187\\\times5

We should obtain the following result: 935

Now to tackle the next problem:

1496935= 1496-935=

We should once again solve this vertically. Make sure to align the digits properly, ones under ones, tens under tens, etc.:

1496935 1496\\-935

Subtract ones from ones, tens from tens, etc., to obtain the final result: 561 561

Answer

561 561

Exercise #7

Solve the following division exercise:

72:6= 72:6=

Video Solution

Step-by-Step Solution

Apply the distributive property of division and proceed to split the number 72 into the sum of 60 and 12. Simplifying the division operation allows us to solve the exercise without a calculator

Reminder - The distributive property of division allows us to split the larger number in a division problem into a sum or difference of smaller numbers, which makes the division operation easier and allows us to solve the exercise without a calculator

(60+12):6= (60+12):6=

Apply the formula of the distributive property (a+b):c=a:c+b:c (a+b):c=a:c+b:c

(60:6)+(12:6)= (60:6)+(12:6)=

Continue to solve according to the order of operations

10+2=12 10+2=12

Therefore the answer is option A - 12.

Shown below are the various steps of the solution:

72:6=(60+12):6=60:6+12:6=10+2=12 72:6=(60+12):6=60:6+12:6=10+2=12

Answer

12 12

Exercise #8

Solve the following division exercise:

88:4= 88:4=

Video Solution

Step-by-Step Solution

Apply the distributive property of division and proceed to split the number 88 into the sum of 80 and 8. Simplifying he division operation allows us to solve the exercise without a calculator

Reminder - The distributive property of division actually allows us to split the larger term in the division problem into a sum or difference of smaller numbers, which makes the division operation easier and allows us to solve the exercise without a calculator

(80+8):4= (80+8):4=

Apply the formula of the distributive property (a+b):c=a:c+b:c (a+b):c=a:c+b:c

(80:4)+(8:4)= (80:4)+(8:4)=

Continue to solve the problem according to the order of operations

20+2=22 20+2=22

Therefore the answer is option C - 22.

Shown below are the various steps of our solution:

88:4=(80+8):4=80:4+80:4=20+2=22 88:4=(80+8):4=80:4+80:4=20+2=22

Answer

22 22

Exercise #9

Solve the following equation:

(294):5= (29-4):5=

Video Solution

Step-by-Step Solution

Let's simplify this expression while maintaining the order of operations.

Let's start by solving what's in the parentheses:

294=25 29-4=25

Now we get the expression:

25:5= 25:5=

In the next step, to make the division easier, we'll break down 25 into two smaller factors that are divisible by 5:

(20+5):5= (20+5):5=

Let's divide each factor in the parentheses by 5:

(20:5)+(5:5)= (20:5)+(5:5)=

We'll solve each expression in the parentheses and obtain:

4+1=5 4+1=5

Answer

5 5

Exercise #10

Solve the following problem:

17×7= 17\times7=

Video Solution

Step-by-Step Solution

Apply the distributive property of multiplication in order to split the number 17 into the sum of numbers 10 and 7. This ultimately allows us to work with smaller numbers and simplify the operation

Reminder - The distributive property of multiplication essentially allows us to split the larger term in a multiplication problem into a sum or difference of smaller numbers, which makes multiplication easier and gives us the ability to solve the problem even without a calculator

(10+7)×7= (10+7)\times7=

Apply the distributive property formula a(b+c)=ab+ac a(b+c)=ab+ac

10×7+7×7= 10\times7+7\times7=

Proceed to solve according to the order of operations

70+49= 70+49=

Therefore the answer is option C - 119.

Shown below are the various stages of the solution

17×7=(10+7)×7=(10×7)+(7×7)=70+49=119 17\times7=(10+7)\times7=(10\times7)+(7\times7)=70+49=119

Answer

119 119

Exercise #11

35×4= 35\times4=

Video Solution

Step-by-Step Solution

In order to simplify the resolution process, we divide the number 35 into a smaller addition exercise.

It is easier to choose round whole numbers, hence the following calculation:

(30+5)×4= (30+5)\times4=

We then multiply each of the terms inside of the parentheses by 4:

(4×30)+(4×5)= (4\times30)+(4\times5)= Lastly we solve the exercises inside of the parentheses:

120+20=140 120+20=140

Answer

140

Exercise #12

Solve the following problem:

101×17= 101\times17=

Video Solution

Step-by-Step Solution

In order to render the process easier for ourselves, we will use the distributive property over 101:

(100+1)×17= (100+1)\times17=

We will multiply 17 by each of the terms in parentheses:

(100×17)+(1×17)= (100\times17)+(1\times17)=

Let's solve the expressions in parentheses:

1,700+17=1,717 1,700+17=1,717

Answer

1717 1717

Exercise #13

99×19= 99\times19=

Video Solution

Step-by-Step Solution

To make it easier for us to solve, we will use the divisibility rule by 19:

99×(10+9)= 99\times(10+9)=

Let's multiply 99 by each term in parentheses:

(99×10)+(99×9)= (99\times10)+(99\times9)=

Let's solve the expression in the first parentheses:

990+(99×9)= 990+(99\times9)=

We'll separate the expression in parentheses in a way that uses the divisibility rule by 99:

990+(90+9)×9= 990+(90+9)\times9=

Let's multiply 9 by each term in parentheses and we get:

990+(90×9)+(9×9)= 990+(90\times9)+(9\times9)=

Let's solve each of the expressions in parentheses:

990+810+81= 990+810+81=

Let's solve the expression from left to right.

We'll solve the left expression by adding vertically:

990+810 990\\+810\\

We'll make sure to follow the correct order when solving the expression, ones with ones, tens with tens, and so on, and we get:

1,800 1,800

Now we get the expression:

1,800+81=1,881 1,800+81=1,881

Answer

1881 1881

Exercise #14

12345×6= 12345\times6=

Video Solution

Step-by-Step Solution

In order to simplify the resolution process, we begin by breaking down the number 12345 into a smaller addition exercise:

(10000+2000+300+40+5)×6= (10000+2000+300+40+5)\times6=

We multiply each term inside the parentheses by 6:

(10000×6)+(2000×6)+(300×6)+(40×6)+(5×6)= (10000\times6)+(2000\times6)+(300\times6)+(40\times6)+(5\times6)=

We then solve each of the exercises inside of the parentheses:

60000+12000+1800+240+30= 60000+12000+1800+240+30=

Lastly we solve the exercise from left to right:

60000+12000=72000 60000+12000=72000

72000+1800=73800 72000+1800=73800

73800+240=74040 73800+240=74040

74040+30=74070 74040+30=74070

Answer

74070

Exercise #15

(10+5+18)×4= (10+5+18)\times4=

Video Solution

Step-by-Step Solution

We will use the distributive property and multiply each term in parentheses by 4:

4×18+4×5+4×10= 4\times18+4\times5+4\times10=

We will solve the exercise from left to right.

We will solve the first multiplication exercise vertically. We will make sure to write correctly and multiply ones by ones, and ones by tens as follows:

4×18 4\\\times18

We get the result: 72.

Let's solve the remaining multiplication exercises:

4×5=20 4\times5=20

4×10=40 4\times10=40

Now we'll connect all the results in the following way:

72+20+40= 72+20+40=

We will solve the exercise vertically, making sure to write correctly and add ones with ones and tens with tens, as follows:

72+2040 72\\+20\\40

We'll add all the ones together and get: 2

We'll add all the tens together and get: 13

Therefore, we got the number:

132 132

Answer

132 132

Exercise #16

35×20= 35\times20=

Video Solution

Step-by-Step Solution

In order to simplify the resolution process, we begin by breaking down 30 into a smaller addition exercise:

(30+5)×20= (30+5)\times20=

We then multiply each of the terms inside of the parentheses by 20:

(30×20)+(5×20)= (30\times20)+(5\times20)=

Lastly we solve the exercises inside of the parentheses as follows:

600+100=700 600+100=700

Answer

700

Exercise #17

Solve the following expression:

106:(6+15)= 106:(6+1-5)=

Video Solution

Step-by-Step Solution

Let's simplify this expression while maintaining the order of operations.

Let's start by solving the expression in parentheses from left to right:

6+15=75=2 6+1-5=7-5=2

Now we get the expression:

106:2= 106:2=

In the next step, to make the division easier for ourselves, we'll break down 106 into two smaller factors that are divisible by 2:

(100+6):2= (100+6):2=

Let's divide each factor in parentheses by 5:

(100:2)+(6:2)= (100:2)+(6:2)=

We'll solve each expression in parentheses and obtain:

50+3=53 50+3=53

Answer

53 53

Exercise #18

458:7= 458:7=

Video Solution

Step-by-Step Solution

In order to simplify the resolution process, we first separate 458 into a smaller addition exercise and choose numbers that are divisible by 7:

(420+38):7= (420+38):7=

We then further separate 38 into a smaller addition exercise and choose numbers that are divisible by 7:

(420+35+3):7= (420+35+3):7=

We divide each of the terms inside of the parentheses by 7:

4207+357+37= \frac{420}{7}+\frac{35}{7}+\frac{3}{7}=

Finally we solve the fractions as follows:

60+5+37=6537 60+5+\frac{3}{7}=65\frac{3}{7}

Answer

6537 65\frac{3}{7}

Exercise #19

Solve the following division exercise:

224:16= 224:16=

Video Solution

Step-by-Step Solution

Begin by applying the division distributive law in order to split the number 224 into the sum of 160 and 64. This ultimately simplifies the division operation allowing us to solve the exercise without a calculator

Reminder - The division distributive law essentially allows us to split the larger term in a division exercise into a sum or difference of smaller numbers, which makes the division operation easier and allows us to solve the exercise without a calculator

(160+64):16= (160+64):16=

Apply the formula of the distributive law (a+b):c=a:c+b:c (a+b):c=a:c+b:c

Continue to solve according to the order of operations

10+4=14 10+4=14

Therefore the answer is option B - 14.

Shown below are the various steps of the solution

224:16=(160+64):6=160:16+64:16=10+4=14 224:16=(160+64):6=160:16+64:16=10+4=14

Answer

14 14

Exercise #20

354:3= 354:3=

Video Solution

Step-by-Step Solution

In order to simplify the resolution process, we begin by breaking down the number 354 into a smaller addition exercise.

It is easier to choose round whole numbers, and also to consider numbers that are easily divisible by 3.

Hence the following calculation:

(300+54):3= (300+54):3=

Once again, for the purpose of facilitating the resolution process, we break down 54 into a smaller addition exercise.

Just as in the previous calculation we choose round numbers and numbers divisible by 3.

We obtain the following:

(300+30+24):3= (300+30+24):3=

We then divide each of the terms within the parentheses by 3:

300:3=100 300:3=100

30:3=10 30:3=10

24:3=8 24:3=8

We finish by adding up all the results we obtained:

100+10+8=110+8=118 100+10+8=110+8=118

Answer

118