The distributive property of division allows us to break down the first term of a division expression into a smaller number. This simplifies the division operation and allows us to solve the exercise without a calculator.

When using the distributive property of division, we begin by breaking down the number being divided by another, the dividend.

For example:

54:3=(606):3=60:36:3=202=1854:3= (60-6):3= 60:3-6:3= 20-2=18

We break down 54 54 into 606 60-6 .
The value remains the same since 606=54 60-6=54
Both 60 60 and 6 6 are divisible by 3 3 and, therefore, the calculation is much easier.

B - The Distributive Property of Division

Suggested Topics to Practice in Advance

  1. The commutative property
  2. The Commutative Property of Addition
  3. The Commutative Property of Multiplication

Practice The Distributive Property of Division

Examples with solutions for The Distributive Property of Division

Exercise #1

Solve the exercise:

84:4=

Video Solution

Step-by-Step Solution

There are several ways to solve the following exercise,

We will present two of them.

In both ways, we begin by decomposing the number 84 into smaller units; 80 and 4.

44=1 \frac{4}{4}=1

Subsequently we are left with only the 80.

 

Continuing on with the first method, we will then further decompose 80 into smaller units; 10×8 10\times8

We know that:84=2 \frac{8}{4}=2

And therefore, we are able to reduce the exercise as follows: 104×8 \frac{10}{4}\times8

Eventually we are left with2×10 2\times10

which is equal to 20

In the second method, we decompose 80 into the following smaller units:40+40 40+40

We know that: 404=10 \frac{40}{4}=10

And therefore: 40+404=804=20=10+10 \frac{40+40}{4}=\frac{80}{4}=20=10+10

which is also equal to 20

Now, let's remember the 1 from the first step and add it in to our above answer:

20+1=21 20+1=21

Thus we are left with the following solution:844=21 \frac{84}{4}=21

Answer

21

Exercise #2

Solve the following exercise

?=24:12

Video Solution

Step-by-Step Solution

Apply the distributive property of division and proceed to split the number 24 into a sum of 12 and 12, which ultimately renders the division operation easier and allows us to solve the exercise without a calculator.

Note - it's best to choose to split the number based on knowledge of multiples. In this case of the number 12 because we need to divide by 12.

Reminder - The distributive property of division actually allows us to split the larger term in a division problem into a sum or difference of smaller numbers, which makes the division operation easier and allows us to solve the exercise without a calculator

We will use the formula of the distributive property

 (a+b):c=a:c+b:c 

24:12=(12+12):12 24:12=(12+12):12

(12+12):12=12:12+12:12 (12+12):12=12:12+12:12

12:12+12:12=1+1 12:12+12:12=1+1

1+1=2 1+1=2

Therefore the answer is section a - 2.

Answer

2

Exercise #3

Solve the following exercise

?=93:3

Video Solution

Step-by-Step Solution

We will use the distributive property of division and split the number 93 into a sum of 90 and 3. This ultimately renders the division operation easier and allows us to solve the exercise without a calculator.

Note - it's best to choose to split the number based on knowledge of multiples. In this case, we use 3 because we need to divide by 3. Additionally splitting by tens and ones is suitable and makes the division operation easier.

Reminder - The distributive property of division essentially allows us to split the larger term in the division problem into a sum or difference of smaller numbers, which makes the division operation easier and allows us to solve the exercise without a calculator

We will use the formula of the distributive property

 (a+b):c=a:c+b:c 

93:3=(90+3):3 93:3=(90+3):3

(90+3):3=90:3+3:3 (90+3):3=90:3+3:3

90:3+3:3=30+1 90:3+3:3=30+1

30+1=31 30+1=31

Therefore, the answer is option B - 31.

Answer

31

Exercise #4

94+72= 94+72=

Video Solution

Step-by-Step Solution

In order to simplify the calculation , we first break down 94 and 72 into smaller and preferably round numbers.

We obtain the following exercise:

90+4+70+2= 90+4+70+2=

Using the associative property, we then rearrange the exercise to be more functional.

90+70+4+2= 90+70+4+2=

We solve the exercise in the following way, first the round numbers and then the small numbers.

90+70=160 90+70=160

4+2=6 4+2=6

Which results in the following exercise:

160+6=166 160+6=166

Answer

166

Exercise #5

6336= 63-36=

Video Solution

Step-by-Step Solution

To solve the problem, first we will use the distributive property on the two numbers:

(60+3)-(30+6)

Now, we will use the substitution property to arrange the exercise in the way that is most convenient for us to solve:

60-30+3-6

It is important to pay attention that when we open the second parentheses, the minus sign moved to the two numbers inside.

30-3 = 

27

Answer

27

Exercise #6

14343= 143-43=

Video Solution

Step-by-Step Solution

We will use the distributive law and split the number 143 into a sum of 100 and 43.

The distributive law allows us to distribute, meaning, to split a number into two or more numbers. This actually allows us to work with smaller numbers and simplify the operation.

(100+43)43= (100+43)-43=

We will operate according to the order of operations

We can remove parentheses and perform addition and subtraction operations in any order since there are only addition and subtraction operations in the equation

100+4343=100+0=100 100+43-43=100+0=100

Therefore, the answer is option C - 100.

And now let's see the solution to the exercise in a centered format:

14343=(100+43)43=100+4343=100+0=100 143-43= (100+43)-43= 100+43-43=100+0=100

Answer

100

Exercise #7

133+30= 133+30=

Video Solution

Step-by-Step Solution

In order to solve the question, we first use the distributive property for 133:

(100+33)+30= (100+33)+30=

We then use the distributive property for 33:

100+30+3+30= 100+30+3+30=

We rearrange the exercise into a more practical form:

100+30+30+3= 100+30+30+3=

We solve the middle exercise:

30+30=60 30+30=60

Which results in the final exercise as seen below:

100+60+3=163 100+60+3=163

Answer

163

Exercise #8

14070= 140-70=

Video Solution

Step-by-Step Solution

In order to simplify the resolution process, we begin by using the distributive property for 140:

100+4070= 100+40-70=

We then rearrange the exercise using the substitution property into a more practical form:

10070+40= 100-70+40=

Lastly we solve the exercise from left to right:

10070=30 100-70=30

30+40=70 30+40=70

Answer

70

Exercise #9

Solve the following exercise

=90:5

Video Solution

Step-by-Step Solution

We use the distributive property of division to separate the number 90 between the sum of 50 and 40, which facilitates the division and gives us the possibility to solve the exercise without a calculator.

Keep in mind: it is beneficial to choose to split the number according to your knowledge of multiples. In this case into multiples of 5, because it is necessary to divide by 5.

Reminder: the distributive property of division actually allows us to separate the larger term in a division exercise into the sum or the difference of smaller numbers, which facilitates the division operation and gives us the possibility to solve the exercise without a using calculator.

We use the formula of the distributive property

 (a+b):c=a:c+b:c 

90:5=(50+40):5 90:5=(50+40):5

(50+40):5=50:5+40:5 (50+40):5=50:5+40:5

50:5+40:5=10+8 50:5+40:5=10+8

10+8=18 10+8=18

Therefore, the answer is option c: 18

Answer

18

Exercise #10

Solve the following problem:

72:6= 72:6=

Video Solution

Step-by-Step Solution

Apply the distributive property of division and proceed to split the number 72 into a sum of 60 and 12. This ultimately renders the division operation easier and allows us to solve the exercise without a calculator.

Note - it's best to choose to split the number based on knowledge of multiples. In this case of the digit 6 because we need to divide by 6.

Note - splitting according to multiples of the dividing digit (in this case 6) by 10 matches and makes the division operation easier.

Reminder - The distributive property of division actually allows us to split the larger term in the division exercise into a sum or difference of smaller numbers, which makes the division operation easier and gives us the ability to solve the exercise without a calculator

We will use the formula of the distributive property

 (a+b):c=a:c+b:c 

72:6=(60+12):6 72:6=(60+12):6
(60+12):6=60:6+12:6 (60+12):6=60:6+12:6

60:6+12:6=10+2 60:6+12:6=10+2

10+2=12 10+2=12

Therefore the answer is option C - 12.

Answer

12

Exercise #11

Solve the following exercise:

=102:2

Video Solution

Step-by-Step Solution

Apply the distributive property of division and proceed to split the number 102 into a sum of 100 and 2. This ultimately renders the division operation easier and allows us to solve the exercise without a calculator.

Note - it's best to choose to split the number based on knowledge of multiples. In this case of the digit 2 because we need to divide by 2. Additionally, in this case, splitting by tens and ones is suitable and makes the division operation easier.

Reminder - The distributive property of division essentially allows us to split the larger term in the division problem into a sum or difference of smaller numbers, which makes the division operation easier and gives us the ability to solve the exercise without a calculator

We will use the formula of the distributive property

 (a+b):c=a:c+b:c 

102:2=(100+2):2 102:2=(100+2):2

(100+2):2=100:2+2:2 (100+2):2=100:2+2:2

100:2+2:2=50+1 100:2+2:2=50+1

50+1=51 50+1=51

Therefore the answer is section a - 51.

Answer

51

Exercise #12

Solve the exercise:

=74:4

Video Solution

Step-by-Step Solution

In order to simplify the resolution process we begin by breaking down the number 74 into a subtraction exercise:

We choose numbers divisible by:

(806):4= (80-6):4=

Next we divide each of the terms inside of the parentheses by 4:

80:4=20 80:4=20

6:4=1.5 6:4=1.5

Lastly we subtract the result that we obtained:

201.5=18.5 20-1.5=18.5

Answer

18.5

Exercise #13

35×4= 35\times4=

Video Solution

Step-by-Step Solution

In order to simplify the resolution process, we divide the number 35 into a smaller addition exercise.

It is easier to choose round whole numbers, hence the following calculation:

(30+5)×4= (30+5)\times4=

We then multiply each of the terms inside of the parentheses by 4:

(4×30)+(4×5)= (4\times30)+(4\times5)= Lastly we solve the exercises inside of the parentheses:

120+20=140 120+20=140

Answer

140

Exercise #14

74×8= 74\times8=

Video Solution

Step-by-Step Solution

In order to simplify the resolution process, we begin by breaking down the number 74 into a smaller addition exercise.

It is easier to choose round whole numbers, hence the following calculation:

(70+4)×8= (70+4)\times8=

We then multiply each of the terms within the parentheses by 8:

(8×70)+(8×4)= (8\times70)+(8\times4)=

Lastly we solve the exercises within the parentheses:

560+32=592 560+32=592

Answer

592

Exercise #15

480×3= 480\times3=

Video Solution

Step-by-Step Solution

In order to simplify the resolution process, we begin by breaking down the number 480 into a smaller addition exercise:

(400+80)×3= (400+80)\times3=

We then multiply each of the terms within the parentheses by 3:

(400×3)+(80×3)= (400\times3)+(80\times3)=

Lastly we solve the exercises inside the parentheses and obtain the following:

1200+240=1440 1200+240=1440

Answer

1440